Projekt Riese – połączenie science fiction z historią

Remigiusz Mróz (książki w atrakcyjnej cenie) jest od kilku lat jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy w Polsce. Każda kolejna książka jego autorstwa trafia na półki z bestsellerami, a  mimo niespotykanej płodności autora, czytelnicy nieustannie domagają się kolejnych powieści. Jedną z ostatnich jest “Projekt Riese”, czyli powieść, która silnie nawiązuje do jednego z najbardziej enigmatycznych projektów nazistowskich na terenie Polski.

[h2]Czym było Riese?[/h2]

Projekt Riese to kryptonim największego przedsięwzięcia górniczo-budowlanego nazistów na terenie Polski. Od 1943 do 1945 roku w Górach Sowich oraz na Zamku Książ budowano sieć tuneli i pomieszczeń, których docelowego przeznaczenia wciąż nie znamy. Wiadomo, że wałbrzyski Zamek Książ miał stać się główną kwaterą Adolfa Hitlera. Dziś turyści mogą zwiedzać pomieszczenie, które miało należeć do nazistowskiego przywódcy, i na przeciwko którego znajduje się winda w ścianie zjeżdżająca do podziemi. Część korytarzy z pewnością miała mieć charakter bunkrów i schronów, ale o całej reszcie krążą wyłącznie plotki. To właśnie w tym miejscy rozgrywa się akcja jednej z najnowszych powieści Remigiusza Mroza.

[h2]Apokalipsa i ocaleni[/h2]

W powieści “Projekt Riese” pięcioro bohaterów postanawia na własną rękę eksplorować sieć tajemniczych tuneli. Nie jest to zwykła wycieczka do Gór Sowich, ale podziemna wyprawa, podczas której bohaterowie przeżywają silne trzęsienie ziemi. Stropy pod ziemią ulegają zawaleniu, a cała piątka w mgnieniu oka zostaje kompletnie odcięta od świata. Ich działania od tego momentu skupiają się wyłącznie na tym, aby przeżyć, ale coraz więcej znaków wskazuje na to, że na powierzchni doszło do katastrofy, której skutki są niewyobrażalne. Czy to możliwe, ze znany im do tej pory świat przestał istnieć, a oni są jedynymi ludźmi, którym udało się przeżyć? Remigiusz Mróz zwodzi czytelników i powoduje, że napięcie rośnie z każdą kolejną stroną. Lektura zapewnia nie tylko świetną rozrywkę, ale też pozwala poznać szereg ciekawostek historycznych związanych z działalnością nazistów na terenie Polski.